|

SORULARLA ÇOCUKLARDA PENİS KÜÇÜKLÜĞÜ

SORULARLA ÇOCUKLARDA PENİS KÜÇÜKLÜĞÜ
(makropenis, micropenis, penis küçüklüğü, penis küçüklüğü tedavisi)

Çocuklarda ne zaman penis küçük kabul ediliyor?

Penis küçüklüğü veya diğer adıyla mikropenis, peniste başka anormallik olmaksızın gergin olarak ölçülen penis uzunluğunun o toplumdaki yaşa göre ortalama değerin -2.5 SD (standart sapmanın) altında saptanmasıdır. Yenidoğanda gergin boyun 1,9 cm altında olması, ergenlik başında 6 cm altında olması ve ergenlik sonunda 9 cm altında olması penis küçüklüğü olarak kabul edilir.

Gergin boydan kastınız nedir?

Gergin boydan kasıt, penis başından tutularak penisin asılarak uzatılması ve penis başından penis köküne kadar boyunun ölçülmesidir. Durağan haldeki penisin boyu bir fikir vermez. Penis boyu ölçümü mutlaka bir çocuk endokrinoloğu tarafından yapılmalıdır.

Peniste başka anormallikten kastınız nedir?

Peniste dışarı açılan ve idrar yapılan deliğin yerinde olmayıp, penisaltından veya penis üstünden açıldığı durumlar olabilir. Normalde ilk 6 aydan sonra mutlaka kesede olması gereken testislerin aşağı inememesi, yani inmemiş testis mikropenise eşlik edebilir. Böyle durumlarda hormonal ve genetic hastalık olma ihtimali oldukça yüksektir.

Her toplum için penis normal değerleri farklı mıdır?

Çok büyük farklar olmamakla beraber her toplumun kendi standartlarını kullanması en doğru olanıdır. Türkiye’de son yıllarda bu konuda yapılmış yeterli çalışmalar bulunmaktadır.

Çocuklarda penis küçüklüğü ne gibi hastalıklarda görülür?

Penis büyümesi anne karnında ve doğduktan sonra testosteron dediğimiz erkeklik hormonu kontrolü altındadır. Testosteron sentez ve salgısını bozan hipofiz bezi hastalıkları, testislerle ilgili problemler, bazı cinsel gelişim bozuklukları penis küçüklüğüne neden olabilir. Mutlaka bu tür olguların bir çocuk endokrinoloğu tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Çocuğum şişman ve dışarıdan bakılınca sanki penisi görülmüyor gibi, çok endişeleniyorum, ne yapmalıyım?

Şişman çocuklarda genital bölgede aşırı yağ toplanmasına bağılı penis içeri gömülü halde görülebilir . Bu durum patolojik değildir, ama bu tür çocukların da bazı genetik hastalıklar yönünden mutlaka bir çocuk endokrinoloğu tarafından değerlendirilmeleri gereklidir

Penis küçüklüğünün tedavisi var mı?

Eğer hormon eksikliğine bağlı bir durum söz konusu ise bu çocuklarda testosteron tedavisi ile penis normal değerlere ulaştırılabilmektedir.

Piyasada penis büyütücü olarak satılan ilaçları çocuklarda kullanabilir miyiz?

Bu ilaçların bazıları testosteron ve türevlerini içermektedir, birçoğunun çocuklarda kullanımları uygun değildir. Bazıları ise sadece bu konuyu istismar etme amaçlıdır. Doktor önerisi olmadan piyasada satılan bu ürünleri kullanmak doğru değildir.

Penis küçüklüğü yanında penis büyüklüğü de çocuklarda bir anormallik midir?

Çocuklarda penis büyüklüğü de penis küçüklü gibi mutlaka bir çocuk endokrinoloğu tarafından değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Özellikle bazı genetik, hayatı da tehdit edebilen böbrek üstü bezi hastalıklarında penis büyüklüğü ilk bulgulardan olabilmektedir. Genelde ailelerin bu durumu anormal kabul etmemeleri nedeniyle bu çocuklarda önemli hastalıkların tanısı gecikebilmektedir. Bu olguların tedavilerinin gecikmesi geri dönüşümsüz ciddi problemelere neden olabilmektedir.

Adalet mh. 1596 Sokak No:2 Hitay Plaza Kat:11 Bayraklı / IZMIR
Bilgi ve randevu için: 0.232 260 09 09
Önemli not: Bilgilendirme amaçlıdır…

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir