| | |

Çocuklarda Ayaktan Antibiyotik Yönetimi

Tepecik Hastanesi’nde “Çocuklarda Ayaktan Antibiyotik Yönetimi” Konulu Sempozyum Düzenlendi…

SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, çocukluk çağında sık görülen enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik kullanım endikasyonunun belirlenmesi ve güncel kılavuz önerileri eşliğinde antibiyotik tedavi seçeneklerinin tartışılması amacıyla, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Büyüyen Çocuk Derneği işbirliği ile ”Antibiyotik Okulu-3, Çocuklarda Ayaktan Antibiyotik Yönetimi” başlıklı sempozyum düzenlendi.

Çocuk Enfeksiyon Uzmanı Prof. Dr. Dilek Yilmaz Çiftdoğan’ın başkanlığında düzenlenen sempozyum, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu ve SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı.

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Dilek Yilmaz Çiftdoğan kelime anlamı ”Hayat karşıtı” olan antibiyotiklerin, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yıllardır kullanıldığını ve insan sağlığı ve hayatın devamlılığında çok büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Antibiyotik tedavisinin hastalığın tedavisi, sağ kalım ve komplikasyonların önlenmesinde önemli olduğunu ifade eden Çiftdoğan, antibiyotiklerin doğru tanı sonrasında uygun doz ve uygun yoldan verildiği sürece etkili olduğunun altını çizdi.

“Antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrıyı gidermez, viral enfeksiyonları tedavi etmez”..
Antibiyotik direncine de değinen Çiftdoğan “Antibiyotik dirençli bakterilerle gelişen enfeksiyon hastalıkları, ölüm oranlarının artmasına, hastanede kalış sürenin uzamasına ve sonuç olarak maliyetin de artışa neden olmaktadır. Antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrıyı gidermez, viral enfeksiyonları tedavi etmez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkisiz hale gelir. Antibiyotik direncinin yanısıra, antibiyotiklere bağlı uzun vadede istenmeyen etkileri de günümüzde tartışılır hale gelmiştir. Örneğin erken çocukluk dönemindeki antibiyotik tedavileri ile diyabet gelişimi, obezite gelişimini destekleyen birçok çalışma literatürde yer almaktadır. Yine erken dönemde antibiyotik kullanımı ile alerjik rinit, astım gibi allerjik hastalıkların gelişimi arasındaki ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar da vardır” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden konuşmacı ve oturum başkanları katıldığı sempozyumda, 
ayaktan çocuk olgularda sık görülen enfeksiyon hastalıklarında akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili bilgiler ve son kılavuz önerileri tartışıldı. 
Sempozyumda ayrıca Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanı Ecz. Mesil Aksoy tarafından ”Akılcı İlaç Kullanımı Faaliyetleri ve Verilerle Antibiyotik Kullanımı” başlıklı panel sunuldu.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir