|

Üniversite- Devlet Hastanesi İşbirliği Meyvelerini Vermeye Devam Ediyor: Türkiye'nin 3. Kemik İliği Bankası İzmir Tepecik EAH'de Kuruluyor

ibrahimprim

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile işbirliği protokolü yapan  İzmir  Tepecik  Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ilik bankası için önemli bir aşama olan Doku Tipi Laboratuvarı Avrupa Immunogenetik Akreditasyon (EFI) belgesini aldı.

Türkiye”de üçüncü merkez olarak İzmir”de  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi”nde kurulacak kemik iliği bankası için önemli bir aşama kaydedildi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalayan  Tepecik  Eğitim ve Araştırma Hastanesi, söz konusu ilik bankası için önemli bir aşama olan Doku Tipi Laboratuvarı Avrupa Immunogenetik Akreditasyon (EFI) belgesini aldı.

-“Sağlık Bakanlığına ait bir hastane ilk kez akredite oldu”

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku Tipi Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Pirim, Sağlık Bakanlığı”na bağlı bir hastanenin ilk kez söz konusu akreditasyona sahip olduğunu kaydederek, “Şimdi üçüncü kemik iliği bankasını İzmir”de organize edebileceğiz” dedi.

EFI”nin Avrupa”da yapılan tüm organ nakilleri, hücre nakilleri, doku nakilleri ile ilgili testlerin standardını geliştirmekle ilgili See also big data; evaluating delivery models, 276 unstructured hard drive data recovery services integrating data, 277 characteristics, 34 involving business units, 275 click-stream, 27 pacing growth, 277 computer-generated, 26–27 performance of data, 278 defined, 26 secure hard drive data recovery services management, 278 explained, 293 varying approaches, 277 financial, 27 TLS (Transport Layer Security), 293 gaming-related, 27 TQM (Total Quality Management), 293 human-generated, 26–27 transaction, defined, 293 input, 27 transactional behavior, support for, 55 machine-generated, 26–27 Twitter’s Storm, 197 point-of-sale, 27 sensor, 26 • U • sources of, 26–27 strings, 26 unstructured data, 154–155. bilimsel bir kuruluş olduğuna dikkati çeken Pirim, İstanbul ve Ankara Üniversite Hastanelerinin ardından Türkiye”nin akrediteli üçüncü merkezine kavuştuğunu belirtti.

Pirim, kurulması planlanan kemik iliği ve kordon kanı bankası için akreditasyonun büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “EFI yetkilileri Tepecik”teki laboratuvarımızı denetledi. Burada yapılan testlerin uygunluğuna standardına baktı. Artık kemik iliği donörü toplayabileceğiz. Kemik iliği bekleyen hastalar için tarama yapma imkanına sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

– İlk hedef 2 bin bağışçı

İzmirlileri bağışa davet eden Pirim, “İstanbul”un 30 bine yakın donörü var. Bizim gayretimiz Ankara, İstanbul ve İzmir toplamında 100 binleri geçmiş bir kemik iliği donör bankası oluşturmak ve taramalarda daha çok insana doku bulmak” dedi.

İzmir”de ilk hedeflerinin 2 bin bağışçıya ulaşmak olduğunu dile getiren Prof. Dr. İbrahim Pirim, lösemi hastası minik Melis”i örnek göstererek, şu ifadeleri kullandı:

“Melis için Türkiye”deki bankalar tarandı, donör bulunamadı. Almanya”daki bankadan olumlu sonuç geldi. Kurulacak banka sayesinde Almanya”daki bir hasta, İzmir”deki kemik iliği bankasından donör bulma şansına sahip olacak. Böylece dünyadaki bir hastanın da yeni bir kemik iliği bankasıyla sağlığına kavuşma şansı artmış olacak.”

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir