| | |

Tepecik Hastanesi’nde “III. Anne Sütü ve Emzirme Sempozyumu” Gerçekleştirildi

SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Büyüyen Çocuk Derneği işbirliği ile  “III. Anne Sütü ve Emzirme Sempozyumu” gerçekleştirildi.

İzmir İl Sağlık Müdürü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Anıl Esen ve Destek Hizmetleri Başkanı Engin Basmacı’nın katıldığı sempozyumun açılışında konuşan Sempozyum Başkanı ve Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. M. Yekta Öncel “1994 yılından beri Bebek Dostu Hastanesi olarak çalışıyoruz. 2017 yılında yüksek bir katılımla ilk defa Anne Sütü ve Emzirme Sempozyumu Tepecik Hastanemizde gerçekleştirmiştik. Hemen ardından bir yıl sonra Ege Üniversitesi’nde aynı sempozyumun ikincisi gerçekleştirdik. Bugün de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde üçüncüsünü düzenliyoruz.  Son bir yılda genel olarak yaptıklarımıza baktığımızda Gebe Okulu’nun yoğun olarak çalıştığını, annelere gebelik eğitimleri vererek önemli bir hizmeti yerine getirdiğini görüyoruz. Emzirme Danışmanlığı ve Relaktasyon Ünitemiz’de emzirme sorunları yaşayanlara emzirme danışmanlığı hizmetleri veriyoruz. Bu yıl içinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız ve Başhekimimiz Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’nun destekleriyle farklı tarihlerde toplamda 4 kez olmak üzere 121 kişinin katılımıyla “Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı” eğitimleri verdik. 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında 2 Ekim’de hastanemizin birçok yerinde stantlar açarak annelere bilgilendirici broşürler dağıttık. Bugün sempozyumda birlikteyiz. Yarın da hastanemiz bahçesinde “Emzirme Şenliği” düzenleyeceğiz. Bize verdikleri destek ve katkılardan dolayı Sempozyum Başkanlarından Prof. Dr. Nilgün Kültürsay’a, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’na, İzmir Katip Çelebi Üniversite Pediatri AD ve Büyüyen Çocuk Derneği Başkanı Prof. Dr. Bumin Dündar’a çok teşekkür ederim.” dedi.

“Emzirme hem bebek için hem de anne sağlığı için gereklidir

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu “50 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan hastanemizde pek çok bilimsel toplantı yapılmaktadır. Bu bilimsel toplantıları gerçekleştirirken amacımız bilgi ve deneyimlerimizi aktarmak, paylaşmak, güncellenen bilgileri tartışmak ve takip etmektir. Anne sütü ve emzirme çok önemli konulardır. Emzirme hem bebek için hem de anne sağlığı için gereklidir. Bu konulardaki bilgi ve deneyimlerin paylaşılması ve geliştirilmesi son derece önem taşır. Bu sempozyum da bunun sağlanması için bir katkıdır. Bundan dolayı değerli bir görevi yerine getirmede önemli bir yeri olan bu sempozyumda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

İzmir İl Sağlık Müdürü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Anıl Esen de “III. Anne Sütü ve Emzirme Sempozyumu“ düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek verimli bir toplantı dileğinde bulundu.

Dört oturum şeklinde gerçekleştirilen sempozyumun ilk oturumunda Prof. Dr. Nilgün Kültürsay, Dr. Neşe Zeren Nohutçu başkanlığında “İzmir’de Altın Bebek Dostu İl Çalışmaları”; başkanlığını Prof. Dr. Hasan Özkan, Dr. Serap Gönenç’in yaptığı ikinci oturumda “Emzirme ve Anne Sağlığı” konuları ele alındı. Başkanlığını Prof. Dr. Sadık Akşit ve Doç. Dr. Hafize Öztürk Can’ın yaptığı sempozyumun üçüncü oturumunda  “Anne Sütüne Erken Başlamada ve Devam Etmede Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri”; başkanlığını Prof. Dr. Esra Arun Özer ve Doç. Dr. Şebnem Çalkavur tarafından yapılan dördüncü ve son oturumda ise “Hasta Örnekleriyle Emzirme Danışmanlığının Önemi”  ve “Emzirme Danışmanlığının Anne Üzerine Etkileri” konularına değinildi.

Sempozyumda emeği geçenlere ve konuşmacılara teşekkür belgelerinin verilmesiyle bilimsel toplantı son buldu.


Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir