| | |

“Neonatolojide Güncel Protokoller Sempozyumu” Düzenlendi

SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türk Neonatoloji Derneği, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından organize edilen “Neonatolojide Güncel Protokoller Sempozyumu-III” 7 Aralık 2019 Cumartesi günü Karaca Otel’de düzenlendi.
Açılış konuşmalarında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sempozyum Başkanı Doç. Dr. M. Yekta Öncel “Türk Neonatoloji Derneği tarafından oluşturulan Tanı ve Tedavi Protokollerini sizlerle paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu protokollerin önemli bir kısmını bugün değerli hocalarımla birlikte sizlere anlatacağız. Protokollerin hazırlanmasında yoğun emek sarf eden değerli dernek üyelerimize ve sempozyumumuza destek olanlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

İki oturum şeklinde gerçekleştirilen sempozyumun ilk oturumunda Prof. Dr. Hasan Özkan, Prof. Dr. Abdullah Kumral başkanlığında “Sağlıklı Yenidoğanda Doğum Salonu Uygulamaları” sunumunu Doç. Dr. Melek Akar gerçekleştirdikten sonra, Uzm. Dr. Deniz Gönülal “Riskli Yenidoğanda Doğum Salonu Uygulamalarını”, Uzm. Dr. Özgün Uygur “Respiratuvar Distres Sendromu Rehberi” ni ve Doç. Dr. Defne Engür ise “Hipoksik İskemik Ensefalopati ve Yönetimi” konularını anlatarak ilk 4 konuşma tamamlandı. Başkanlığını Prof. Dr. Nuray Duman ve Doç. Dr. Funda Tüzün’ün yaptığı ikinci oturumda ise “Sağlıklı Term Bebeğin Beslenmesi” konusunu Uzm. Dr. Sümer Sütçüoğlu, “Prematüre Bebeğin Beslenmesi” ve “Türk Neonatoloji Derneği (TND) Mobil Uygulaması” konularını ise Doç. Dr. M. Yekta Öncel anlattı. “Hiperbilirubinemili Bebeğe Yaklaşım ve Tedavi” ve “Yenidoğan Enfeksiyonlarında Tanı ve Tedavi” konularını ise Doç. Dr. Funda Tüzün anlatırken, sempozyumun son konuşmasını ise “Yenidoğanda Taramalar ve Taburculuğa Hazırlık” başlığı ile Uzm. Dr. Meltem Koyuncu Arslan yaptı.

Türk Neonatoloji Derneği Genel Sekreteri ve Neonatolojide Güncel Protokoller Sempozyumu Başkanı Prof. Dr. Nuray Duman’ın kapanış konuşmalarının ardından oturum başkanları ve konuşmacılara teşekkür belgelerinin verilmesiyle sempozyum son buldu.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir