| | |

İKÇÜ TIP FAKÜLTESİ AKREDİTASYON BELGESİNİ TÖRENLE ALDI

İKÇÜ TIP FAKÜLTESİ AKREDİTASYON BELGESİNİ TÖRENLE ALDI

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi düzenlenen resmi törenle Tıp Eğitimi akreditasyon belgesini aldı. Belgeyi, Tıp Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek takdim etti.

Rektör Prof.Dr. Saffet Köse, akademik ve idari personel ile tıp öğrencilerinin katıldığı törende, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından değerlendirilen, Türkçe Tıp Eğitimi Programının niteliği tescillenen İKÇÜ Tıp Fakültesinin başarısını tebrik etti.

“Öğrenci tercihlerine, öğrencilerimizin başarısına katkı sağlayacak.”

Bu süreçte emeği geçen herkese şükranlarını sunan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, “Bu başarı önemlidir ama devamındaki süreç daha da önemlidir.” diye konuştu. Değer kavramı üzerinde duran Prof.Dr. Köse, Einstein’ın ‘Başarı önemlidir ama değerler daha önemlidir.’ sözünü hatırlattı. Rektör Prof.Dr. Köse,” Tıp eğitiminin değerlerinin bu akreditasyon vesilesiyle devam ettirileceğine inanıyorum. Bu başarının öğrenci tercihlerinde, öğrencilerimizin başarısında, mezun öğrencilerimizin yurt içi ve yurt dışı programlara katılmasında ve fakültemizin başarısında önemli rol oynayacağını düşünüyorum.” dedi.

Tıp Öğrencileri adına konuşan Şafak Yalçınkaya, akredite olan bir fakülteden mezun olmaktan duydukları mutluğu paylaşırken; bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Gökhan Köylüoğlu ise Tıp Eğitimimizin kalitesinin ulusal ve uluslararası çerçevede taçlandırılmasının gururunu yaşadıklarını belirtti.

Dekan Prof.Dr. Köylüoğlu, “Fakültemiz kurulduğu günden bu yana tıp eğitimi konusunda adeta ilmek ilmek dokunarak bugünlere geldi. Bu sürecin başarıya ulaşmasında en önemli faktör katılımcılık ve kapsayıcılıktır. Akreditasyon sürecine tüm öğretim üyeleri, idari personel ve öğrencilerimizle birlikte karar vererek yola çıktık ve hep birlikte çalıştık. Başarı hiç kuşkusuz hepimizindir. 2025 yılına kadar akredite olduk ancak bu bizim için bir başlangıç, Tıp eğitimi konusunda ulusal ve uluslararası standartları artırarak koruyacağız dedi. Ayrıca sürecin başarıya ulaşmasında katkısı olan bütün paydaşlara teker teker teşekkür etti.

Tıp Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek ise ‘Gelecekte Tıp Eğitimi’ başlıklı bir sunumla katılımcılara seslendi. “Bu belgeyi almak işin başlangıcı, bundan sonraki süreç daha zorlu.” şeklinde konuşan Sayek, kaliteyi devam ettirmek ve daha da ileri taşımanın önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Sayek, “Öğrenciler dahil olmak üzere tüm bileşenlerin gelişmeyi sağlayacak adımları atmasını beklemekteyiz. Fakülte kendini ne kadar geliştiriyor görmek istiyoruz. Yıllık gelişim raporlarını özellikle eğitimle ilgili olarak neler yaptığınızı bize bildirmenizi bekliyoruz. Geleceğin hekimlerini yetiştirirken daha iyi bir tıp eğitimi için daha çok düşünmemiz ve planlarımızı ona göre yapmamız lazım. Tüm değişim, beklenti ve tehditlere karşı en önemli aracın ‘iyi hekimlik’ kavramının içselleştirilmesi olduğunu vurgulamak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Sayek akreditasyon belgesini Dekan Prof. Dr. Köylüoğlu’na takdim etti.


Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir