Çocuk Acil Kursu ve Çocuk Yoğun Bakım Kursu Yapıldı

T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü ile Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği’nin birlikte düzenlediği Çocuk Acil Kursu ve Çocuk Yoğun Bakım Kursu 14, 15 Kasım tarihlerinde İzmir Karaca otelde gerçekleştirildi.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Murat Anıl ve Çocuk Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Ayşe Berna Anıl’ın eğitmen olarak katıldığı kurslarda hekimler iki gün boyunca çocuk acillerde ve çocuk yoğun bakımlarda karşılaşılan vakalara yönelik eğitim aldı. Tepecik Hastanesi Çocuk Kliniği’nden 3 yan dal asistanı, 2 başasistan, 1 uzman ve 5 asistan doktorun kurslara katılımı sağlandı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalı Başkanı ve Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Hayri Levent YILMAZ konu ile ilgili şunları söyledi: “ Ülkemizde çocuk ölüm oranları, korunabilir hastalıklarda ölüm olasılığı azalttıkça önemli ölçüde düştü fakat bir noktada tıkandı. Acil durumlarda  ölüm oranlarını azalttığımız takdirde Avrupa ve Amerika düzeyine gelebileceğiz” dedi. Türkiye’de Çocuk Acil ve Çocuk  Yoğun Bakım yan dal uzmanlarının  kısıtlı olduğunu belirten YILMAZ;bu iki kursun acil servislerde ve yoğun bakımlarda hizmet verecek hekimlerin bilgi ve donanımlarını casino online artırmaya yönelik olduğunu  ve bu sayede   çocuk ölüm oranlarının düşürülmesinin amaçlandığını ekledi.2010 yılından beri Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen ve beşincisi İzmir’de gerçekleştirilen kurslarda hekimler iki günlük teorik eğitimin ardından 18 işgünü çocuk acil ve çocuk yoğun bakım ünitelerindeki deneyimli öğretim görevlilerinin gözetimi altında pratik yaparak bilgilerini pekiştirecekler. Prof. Dr. Hayri Levent YILMAZ derneğin ayrıca çocuklarda ileri yaşam desteği (ÇİYAD), PALS (Pediatric Advanced Life Sport), APLS (Advanced Pediatric Life Sport), Çocuk Yoğun Bakım Kursu, Mekanik Ventilator Kursu ve Çocuklarda Zehirlenme Kursu gibi pek çok kursu yürüttüğünü; gelecekte çocuklarda travma yaşam desteği, kritik hastalarda ultrasonografi ve çocuklarda yaşam kurtaran girişimler kurslarını  vereceğini bildirdi.

acilybk-1 acilybk-2 acilybk-4 acilybk-23

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir