| | |

Tepecik Hastanesi’nde Diyabetli Çocuklar İçin Etkinlik Düzenlendi

14 Kasım Dünya Dünya Diyabet Günü nedeniyle SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniği, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı ve Büyüyen Çocuk Derneği işbirliği ile etkinlik düzenlendi.

SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe çok sayıda diyabetli çocuk ve ailelerinin yanı sıra, Tepecik Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu ile doktorlar ve hemşireler katıldı.  

Eğlenceli anların yaşandığı etkinlikte, kendisi de Tip 1 Diyabetli olan  Hilal Kaya gitarı ile şarkılar seslendirdi.  Mavi Çocuk Tiyatrosu, Temiz Deniz adlı oyunu diyabetli çocuklar için  sahneledi.  İlüzyonist Mehmet Şişko’nun gösterisi  ile keyifli dakikalar  geçiren   çocuklar, daha sonra  Torbalı Çocuk Halk Oyunları Ekibinin gösterisini izledi. Diyabet yönetiminde başarılı olan diyabetli çocuklara ise  doktorları ve hemşireleri tarafından diyabet başarı madalyası verildi. 

Diyabet yönetimi bir ekip işi
Çocuk Endokrinoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi  Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bumin Dündar yaptığı konuşmada  diyabet için hastalık kelimesini kullanmadıklarını ve diyabetin bir yaşam biçimi olduğunu ifade etti.  14 Kasım’ın Diyabet hastalarının kaderini değiştiren bir tarih olduğunu belirten Prof. Dündar “İnsülini keşfeden bilim insanın doğum günü olan 14 Kasım yaklaşık 100 yüzyıldır Dünya Diyabet Günü olarak kutlanıyor. Hem İnsülinin keşfi hem son dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler nedeniyle  günümüzde diyabetliler daha şanslı. Diyabeti kurallarına uyulduktan sonra her zaman iyi  bir arkadaş olarak tanımlıyoruz. Diyabet yönetimi ise bir ekip işi. Bizim de iyi bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. İnsülin pompa tedavisi dahil son teknolojik gelişmelerin hepsini kliniğimizde uyguluyoruz.  Bu konuda desteklerinden dolayı başhekimimiz Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’na tüm ekibimize ayrıca etkinliğimize destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Önemli bir halk sağlığı sorunu
Tepecik Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu da Dünya Sağlık Örgütü’nün her hastalık için bir gün vermesine rağmen diyabet için bir hafta ayırdığını kaydederek  “Diyabet önemli bir halk sağlığı sorunu dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10 ile 15’i diyabetli. Türkiye’deki diyabetlilerin sayısının ise  yüzde 19-20 olduğu düşünülüyor.  Diyabet günlük hayatı çok etkilememesine rağmen orta ve uzun vadede bütün organların çalışma sistematiğini bozan  kronik bir hastalık. Bu yüzden bu konuda farkındalığı artırmak için bu tür etkinlikler düzenleniyor.  Bu etkinliğin de sizler için yararlı olacağını düşünüyorum. Diyabet, yönetiminin  iyi yapılması,  teknolojik ve bilimsel gelişmeler ile  bu konudaki  farkındalığın artmasıyla  yaşam konforunu düşürmeyen bir durum olacaktır. Hepinizin Diyabet Gününü kutluyorum, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Daha sonra diyabetli çocuklar da  söz alarak diyabet tanısı konulduktan sonra yaşadıklarını duygu ve düşüncelerini aktardılar. Diyabet yönetimi konusundaki deneyimlerini paylaştılar.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir