| | |

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Destekleriyle Gerçekleşen “Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi” Yoğun İlgi Gördü

İzmir İl Sağlık Müdürlüğümüz ve SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi öncülüğünde, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin (İKÇÜ) katkıları ile gerçekleştirilen, Kongre Başkanlıklarını İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Burak Öztop ve Tepecik EAH Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’nun yaptığı Türkiye’nin ilk ve en büyük Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi İzmir Kaya Termal Otelde muhteşem bir açılış yaptı. 750 kayıtlı katılımcının katıldığı kongre açılışına; İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikası Kurulu Üyeleri Dr. Sema Ramazanoğlu ve Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Sağlık Bakanı Yardımcıları Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve Dr. Şuayip Birinci, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TUSEB Başkanı Prof. Dr. Adil Mardinoglu, İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, çok sayıda Rektör, Dekan ve Başhekim katıldı.

2021’de ikincisi düzenlenecek…

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu da “Dijital bir sürecin yaşandığı günümüzde hastaneler, şehirler ve insanlar dijitalleşmekte. Bu dijital dönemin en önemli gelişmiş teknolojisini yapay zeka ve robotik teknolojiler oluşturuyor. Yapay zekanın çalışıldığı en sık alan sağlık bilimleri olarak karşımıza çıkmakta. Son 5 yıllık literatüre baktığımızda yapay zeka temelli tıp, gelişmelerin yüzde 50’sinden daha fazlasını oluşturuyor.  Biz de yapay zekanın tıpta nasıl bir dönüşüme neden olduğu, nelere katkı sağladığı ve bununla ilgili gelişmeleri hem ulusal,  hem de uluslararası bazda konuşup tartışacağımız bir kongre hedefledik. 2021 yılında da kongrenin 2.sini düzenlemeyi planlıyoruz” diye konuştu.   Doç. Dr. Emiroğlu, kongrenin düzenlenme sürecinde yoğun çabalarla emek veren düzenleme kurulu üyeleri ve destek veren sponsorlara teşekkür etti. 

Farklı alanlardan çok sayıda akademik çalışmanın sunulduğu kongrenin Bilimsel Sekreterliğini yürüten İKÇÜ Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Yekta Öncel, katılımcıların ilgisinden memnun olduklarını, yapay zekâ uygulamalarının sektörde önemli kolaylıklar sağlayacağını söyledi. Düzenleme Kurulu üyesi İKÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bumin Dündar ise kongrenin beklenenden çok daha fazla ilgi gördüğünü ve üst düzey katılımdan dolayı memnun olduklarını dile getirdi. 

Sağlık alanında son yıllarda öne çıkan yapay zeka uygulamaları, bu uygulamaların pratikte kullanım alanları ve gelecekte bizleri neler beklediğinin ele alındığı Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen Hazırlık Kampı kursunun ardından Kaya İzmir Termal’de 2 gün boyunca devam etti. 750 kişinin katılım sağladığı kongreye, 9 farklı ülkeden yabancı katılımcı, Türkiye’nin 27 farklı şehrinden, 19 farklı meslek grubundan katılım oldu. Kongreye 100 den fazla bildiri sunuldu, 78’i kabul gördü. Kongrede; 11 panel oturumu, 8 konferans,  2 uydu sempozyumu, 1 açık oturum, 1 de ülkemizde üretilmiş olan yapay zeka temelli seçilmiş özel bildiri oturumu yapıldı.

Sağlıkta Yapay Zeka Kongresi, sözel bildiri ve poster bildiri ödülleri ile sponsor firmalara teşekkür belgelerinin verildiği kapanış töreniyle son buldu.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir