|

EDİTÖRDEN

Kısa süre önce İzmir’de Çocuk Sağlığında önemli bir dönemece girildi. İzmir’in genç devlet  Üniversitesi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı ve İzmir’de çok önemli hizmetlere imza atmış Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Klinikleri güçlerini birleştirdi. Bu işbirliğinin İzmir’in en büyük ve en eski çocuk kliniklerinden biri olan ve çocuk sağlığı konusunda çok değerli bir hekim kadrosuna sahip Tepecik Çocuk Kliniklerinin hizmetteki gücünü daha da artıracağı, akademik çalışmalar ve eğitim kalitesi anlamında  da bu köklü kuruma yeni bir ivme kazandıracağı  şüphe götürmez bir gerçektir.

Eğitim herkes için çok önemli bir konudur, ancak sağlık konusunda verilen eğitimin kalitesi ve seviyesi şüphesiz ki ayrı bir önem arz eder. Çünkü sağlık hata affetmez.  Bu nedenle özellikle tıp alanında eğitim konusunda   en iyiyi bulma arayışları sürekli devam etmektedir. Teorik ve pratik olarak çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bilgi ve donanıma sahip hekim yetiştirmek tıp fakültelerinin en temel amacıdır. Tıp fakültelerinin eğitim konusundaki bilgi ve tecrübelerinin, yıllardır fedakarca hem yoğun şekilde hizmet hem de eğitim yapmaya çalışan eğitim ve araştırma hastanelerine önemli katkılar sağlayacağı aşikardır. Bu kurumlardaki hasta çeşitliliği ve burada çalışan hekimlerin derin bilgi ve tecrübeleri de özellikle öğrencilere eğitim anlamında büyük fırsatlar sunacaktır. Üniversite ruhu ile kalitesi artacak akademik ortam, öğrenciler ve internlerin bu hastanelerde eğitime  başlaması bu kurumlara ayrı bir hava ve çalışma heyecanı katacaktır.

Meşhur bir söz vardır, “değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” diye. Her yaşayan organizmada ve kurumda değişim kaçınılmazdır. Önemli olan değişimlerin kişilere ve  kurumlara pozitif kazanımlar sağlamasıdır. Küçük hesaplarla pozitif anlamda olacak değişimlerden korkmayanlar  hem kendileri kazanacak hem de kurumlarına önemli kazanımlar sağlayacaklardır. Olaylara tek yönlü ve taraflı bakmayı bir tarafa bırakmalı, olayları ve insanları çok yönlü ve daha objektif ölçülerle değerlendirmeli, ön yargılarımızdan kurtulmalıyız. Birtakım olumsuz yargılara varmadan, olumsuz eleştirilerde bulunmadan, anlık tepkiler vermeden  önce biraz daha temkinli olmayı,  en azından bir süre sabretmeyi öğrenmeli, birbirimizle iletişim kurmayı denemeliyiz.  Böyle yaparsak inanın hem kendimiz hem de çevremizdekiler daha mutlu olacaktır.

Ne yazık ki birbiriyle en fazla çekişen meslek gruplarından olan hekim camiasının problemleri birlik olamamak nedeniyle tam anlamıyla karşılık bulamamaktadır. Tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakarak hekimlik mesleği ilkeleri, adalet, liyakat ve hakkaniyet ölçülerinde birleşmenin ve kısır çekişmeleri bırakmanın tüm meslektaşlarımızın önünü açacak ana kurallar olduğuna inanıyoruz. Çalışkanlık ve etik değerlere bağlılık ana prensibimiz olmalıdır. Hepimiz bu güzel ülkenin vatandaşlarıyız.  Ülkemizi ve insanımızı çok seviyoruz. Farkılıklarımız zenginliklerimizdir.

Kurumlarımızı daha iyi tanıtmak ve daha fazla dışa açılmak gerekliliği tartışma götürmez bir gerekliliktir. Bu manada internetin önemi tartışılamaz. İzmirpediatri.org sitesi hem çalıştığımız kurumların tanıtımı hem de halkımızın çocuk sağlığı konusunda doğru bilgilendirilmesi açısından önemli hizmetler yapacaktır. İzmir ve çevresindeki çocuk sağlığı ile ilgilenen hekimlerin sesi ve kulağı olmayı hedeflemektedir. İletişim her şeydir, paylaşılmayan, kendine saklanan bilginin ne kişinin kendisine ne de başka kimseye faydası yoktur.

Web sitemize  başta çalışma arkadaşlarımız olmak üzere tüm meslektaşlarımızdan katkılar bekliyoruz. Kapımız iyiyi, doğruyu ve güzeli arayan herkese açıktır.
Sağlıcakla kalın..

Prof. Dr.Bumin N. DÜNDAR
İzmir Katip Çelebi Ünversitesi Tıp Fakültesi
Pediatri Anabilim Dalı Başkanı
Tepecik EAH Çocuk Klinikleri Eğitim Sorumlusu

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir